Miehet edustus – Kausi 2006-2007, 2.divisioona

Tarina

Taas on yksi kausi takana ISB:n historiassa. Ja uusi edessä. Mennyttä kautta katsellessa voi huomata toiminnan jaostossa kehittyneen edelleen. Joukkueita oli jälleen yksi enemmän, kun D-juniorit aloittivat toimintansa, vieläpä melko hyvällä menestyksellä sijoittuen 9 joukkueen sarjassa viidenneksi. B-juniorit olivat ikäluokkauudistuksen myötä väliinputoajia, sillä pääasiassa vuonna -90 syntyneet pelaajat joutuivat jälleen pelaamaan vuonna -89 syntyneiden sarjassa. Tänä vuonna nähtiin kuitenkin jo avausvoitto ja pelit olivat muutenkin pääosin erittäin tiukkoja. B-junioreista peräti kahdeksan pelaajaa pelasi kauden aikana myös miesten pelejä II-joukkueessa.

Miesten II-joukkue pelasi melko vaiherikkaan kauden. Avausturnauksessa kovasti vajaamiehisenä pelannut lauma kärsi heti kaksi tappiota, joista toinen tosin muuttui myöhemmin voitoksi Isojoen peluutettua edustusoikeudetonta pelaajaa. Voittoja alkoi kuitenkin pikkuhiljaa tulla, mutta ei niin mahdottomalla tahdilla. Syyskauden kohokohta oli voitto kotisalissa Team Atriasta 8-4. Kevään avausturnauksessa saatiin iso voitto Jymy II:sta Nurmossa, mutta sillä kustannuksella, että Anian Tomilta murtui käsi. Pisteitä kertyi loppukaudella kuitenkin sen verran, että kolmas sija sarjassa saavutettiin ja nousu 4.divariin on totta!

Edustusjoukkueen kausi oli pitkä, hikinen, mutta myös onnistunut. Kausi käynnistyi peräti kuuden ottelun voittoputkella, kunnes Nurmossa pudottiin maan pinnalle oikein reilusti. Kun kotona hävittiin ennakkosuosikki Lapualle ja vielä vieraissa Redylle, niin alkukauden voittoputkesta ei ollut tietoakaan. Vuodenvaihteen tienoilla ketjukoostumukset alkoivat kuitenkin vihdoin hakeutua uomiinsa ja Lapualla päästiin jo lähelle kovan luokan voittoa. Tämän jälkeen loppukauden otteluissa koppaan kertyi 7 voittoa, yksi tasapeli ja vain yksi maalin tappio ISB:lle merkityksettömässä runkosarjan päätösottelussa Pietarsaaressa.

Runkosarjan kakkossija tiesi kaksiosaista karsintaa pohjoislohkon voittajaa, haukiputaalaista Kellon Lyöntiä vastaan. Avausottelu Haukiputaalla oli tiukka, mutta ISB käänsi ottelun edukseen lukemin 3-5. Toinen osa heti seuraavana päivän toi Ilmajoki-halliin upean tunnelman rumpuryhmineen. Pelin päätyttyä KeLyn voittoon, oli edessä jatkoaika, jonka Sami Hillun komea laukaus päätti ISB:n eduksi. ISB pääsi näin ollen nousukarsintasarjaan, jossa edessä oli viisi kivenkovaa ottelua.

Avausottelussa Kajaanin Papas saapui Ilmajoelle ja ISB:n uskollinen fanijoukko esitteli uudet ”ISB ISKURYHMÄ” – paidat, joiden siivittämänä ottelu voitettiin 7-5. Sipoossa kärsittiin kovan taistelun jälkeen jatkoaikatappio, kun taas Hyvinkäällä oltiin parilla maalilla parempia. Kotona kaatui Lahden Sbandy 10-9 ja ratkaisevaan otteluun vastaan tuli tappioitta pelannut Kuopion KSS. Tasapeli 6-6 tiesi KSS:n nousua suoraan 1.divariin ja ISB:n pelien jatkumista Lohjan LoSB:a vastaan, joka oli ollut 1.divarin länsilohkossa 8. Kotiottelun parasta antia oli ISKURYHMÄN pitämä meteli, sillä ISB:llä olivat keinot vähissä rutinoitunutta vastustajaansa vastaan. Tappio 3-7 ja seuraavan viikonlopun vielä selvempi tappio eivät jättäneet sijaa selittelyille, vaan lohjalaiset jatkavat ykkösdivarissa ja ISB kakkosessa. Piste.

Kausi oli joka tapauksessa opettavainen monella osa-alueella ja tulevaa kautta odotellaankin vesi kielellä. Edustusjoukkue on uusiutunut, kakkosjoukkue lähtee ensimmäiseen kauteensa nelosessa, B-junnut ovat ensimmäistä kertaa -90 sarjassa, D-junnut pelaavat edelleen. Uusina joukkueina mukaan ovat tulleet C-pojat, B-tytöt ja naiset. Eli 7 joukkuetta mukana SSBL:n sarjoissa, kun kolme vuotta sitten samaan aikaan joukkueita oli yksi!

Tervetuloa seuraamaan ISB:n otteita eri sarjoissa! Jokainen joukkue pelaa vähintään yhden turnauksen Ilmajoki-hallilla, joten kauas ei ole pakko lähteä.

 

Nousukarsinnat
Pvm Paikka Ottelu Sarja Tulos
3.3.2007, 16:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - PapasNousukarsinnat
7 - 5
10.3.2007, 15:30Sipoo ÅIF - ISBNousukarsinnat
11 - 10
11.3.2007, 17:00Hyvinkää SCH - ISBNousukarsinnat
6 - 8
17.3.2007, 19:30Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - SbandyNousukarsinnat
10 - 9
18.3.2007, 15:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - KSSNousukarsinnat
6 - 6

 

Sarjataulukko

OVTHTMPMP
1KSS541041249
2ÅIF540141378
3ISB531141377
4SCH510440472
5Sbandy510438472
6Papas510428372

 

Ottelut kaudella 2006-2007, 2.divisioona
Pvm Paikka Ottelu Sarja Tulos
30.9.2006, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - NJRunkosarja
4 - 2
7.10.2006, 00:00Vaasa, Kauppis Jukobox - ISBRunkosarja
5 - 6
8.10.2006, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - RedyRunkosarja
8 - 4
14.10.2006, 00:00Vaasa, Kauppis SB Vaasa II - ISBRunkosarja
7 - 16
15.10.2006, 00:00Kokkola, Hollihaka Nibacos II - ISBRunkosarja
6 - 7
5.11.2006, 00:00Pietarsaari, Urheilutalo Jeppis FBC - ISBRunkosarja
6 - 11
11.11.2006, 00:00Nurmo, Nurmohalli NJ - ISBRunkosarja
12 - 3
12.11.2006, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - SBS LapuaRunkosarja
5 - 10
18.11.2006, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - JukoboxRunkosarja
9 - 5
26.11.2006, 00:00Kokkola, Hollihaka Redy - ISBRunkosarja
8 - 7
9.12.2006, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - SB Vaasa IIRunkosarja
17 - 5
10.12.2006, 00:00Lapua, Urheilutalo SBS Lapua - ISBRunkosarja
11 - 6
16.12.2006, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - Nibacos IIRunkosarja
8 - 7
6.1.2007, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - Jeppis FBCRunkosarja
11 - 10
20.1.2007, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - NJRunkosarja
5 - 5
27.1.2007, 00:00Vaasa, Kauppis Jukobox - ISBRunkosarja
4 - 7
28.1.2007, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - RedyRunkosarja
16 - 4
3.2.2007, 00:00Ilmajoki, Ilmajoki-Halli ISB - SBS LapuaRunkosarja
11 - 3
4.2.2007, 00:00Vaasa, Kauppis SB Vaasa II - ISBRunkosarja
4 - 10
10.2.2007, 00:00Kokkola, Hollihaka Nibacos II - ISBRunkosarja
6 - 7
17.2.2007, 00:00Pietarsaari, Urheilutalo Jeppis FBC - ISBRunkosarja
12 - 11

 

Sarjataulukko kaudella 2006-2007, 2.divisioona

OVTHTMPMP
1SBS Lapua2119112069339
2ISB21151518513631
3NJ21103812912123
4Jeppis FBC21911114616619
5Redy21911114314419
6SB Vaasa II21811211116717
7Jukobox21601511415312
8Nibacos II2140171121668

 

Pelaajat kaudella 2006-2007, 2.divisioona

NimiOMSPJ
Eero Rahnasto305621776
Ville Loukasmäki295014642
Markku Neva-Keturi3023315418
Tatu Hietikko272030504
Miika Toivio2916233910
Sami Hillu2913213419
Teemu Turunen2815173216
Petri Pollarinen2915122716
Jarkko Ojala246101614
Juha-Matti Valli2749134
Heikki Nikkola2739120
Tommy Koponen837102
Olli Yli-Karjanmaa2554934
Tuomas Vierula1254927
Jarno Haapamäki2813427
Timo Paakkinen290440
Tomi Rinta-Jaskari22020
Jarkko Hietikko2320229
Jussi Klemola30002
Kalevi Kuikka250000
Sami Koski10000
Timo Jouppila00000